DĚTSKÁ SCÉNA

Obsah dosud vydaných svazků


DĚTSKÁ SCÉNA 48

(listopad 2015)

Soňa Pavelková: Střepinky
Jaroslav Provazník: Soňa Pavelková o Střepinkách a všeličem jiném
Soňa Pavelková: O Střepinkách a o tom ostatním
Zdena Josková: Střepinky ve vývoji divadla hraného dětmi


DĚTSKÁ SCÉNA 47

(září 2015)

František Nepil-Richard Koníř: O sedmi dnech
Richard Koníř: Několik metodických poznámek vedoucího souboru
František Nepil: O sedmi dnech
Pavel Šrut-Richard Koníř-Pavel Horák: Kuchař Sam a mořské panny
Richard Koníř: Jak jsme pracovali na Kuchaři Samovi a mořských pannách
Pavel Šrut: Mořská panna a kuchař Sam


DĚTSKÁ SCÉNA 46

(únor 2015)

Iva Procházková-Michal Ston a BUDDETO!: Nazí
Michal Ston: Nazí a BUDDETO!
Iva Procházková: Nazí


DĚTSKÁ SCÉNA 45

(listopad 2014)

Zdeňka Bezděková–Hana Nemravová: Říkali mi Leni
Hana Nemravová: Poznámka dramatizátorky a inscenátorky
Charlotte Brontëová–Hana Nemravová: O Janě E.
Hana Nemravová: Několik poznámek o Janě E.
Charlotte Brontëová: Jana Eyrová


DĚTSKÁ SCÉNA 44

(září 2014)

Libuše Vrtišková Hájková-Michaela Homolová: Jednou v Chelmu...
Libuše Vrtišková Hájková-Michaela Homolová: Jak jsme se vydali do Chelmu
Isaac Bashevis Singer: Lemel a Tzipa


DĚTSKÁ SCÉNA 43

(únor 2014)

Éva Janikovszká-Barbora Dohnálková: Mně se vždycky musí něco stát
Jaroslav Provazník: Vsetínská inscenace a její scénář
Éva Janikovszká: Mně se vždycky musí něco stát


DĚTSKÁ SCÉNA 42

(listopad 2013)

Jan Neruda-František Oplatek: Nerudárium
František Oplatek: Nerudárium. Od povinné četby k divadelní inscenaci
Jan Neruda: O měkkém srdci paní Rusky
Jan Neruda: Doktor Kazisvět
Jan Neruda: Jak si nakouřil pan Vorel pěnovku


DĚTSKÁ SCÉNA 41

(září 2013)

Irina Karnauchovová-Václava Makovcová-Jana Barnová: Nu vot!
Václava Makovcová a Jana Barnová: Odkud a kam (?)
Irina Karnauchovová: Žabka carevna


DĚTSKÁ SCÉNA 40

(únor 2013)

Brian Jacques – Irina Ulrychová: Jamie a upíři
Brian Jacques – Irina Ulrychová: Prolhaný Henry
Irina Ulrychová: Strašidelné příběhy Briana Jacquese. Poznámky k dramatizacím
Brian Jacques: Prolhaný Henry Mawdsley
Z dalších inscenací strašidelných povídek Briana Jacquese


DĚTSKÁ SCÉNA 39

(listopad 2012)

Hans Christian Andersen – Hana Budínská: Pasáček vepřů
Hans Christian Andersen – Milada Mašatová: Pasáček vepřů
Dana Svozilová: Andersenovy pohádky
Jaroslav Provazník: Třikrát Pasáček vepřů


DĚTSKÁ SCÉNA 38

(září 2012)

Karel Čapek – Irena Konývková: Pošťácká pohádka
Irena Konývková: Několik metodických poznámek
Karel Čapek – Eva Kaderková: Pohádka pošťácká


DĚTSKÁ SCÉNA 37

(únor 2012)

Kateřina Oplatková Rezková a divadelní soubor Roztočená Vrtule: Anděl nepřišel?
Kateřina Oplatková Rezková: Dlouhá a nelehká cesta k inscenaci Anděl nepřišel?
Leo Pavlát: O konci světa


DĚTSKÁ SCÉNA 36

(listopad 2011)

Václava Makovcová – Jana Barnová: Šel jsem jednou z Kordoby
Vladislav Stanovský – Jan Vladislav: Patnáctá pohádka o cestě z Kordoby do Santa Fé
Vladislav Stanovský – Jan Vladislav: Osmá pohádka o tom, jak poplatil chudý Giufa dluhy
Vladislav Stanovský – Jan Vladislav: Desátá pohádka o nevěstě, která moc přemýšlela
Vladislav Stanovský – Jan Vladislav: První pohádka o mouše, co spadla do krajáče mléka
Václava Makovcová – Jana Barnová: O cestě z Třebotova přes Santa Fé až do Kordoby
Jana Soprová: Rozhovor s Václavou Makovcovou a Janou Barnovou
Antonín Šimůnek: Pohled do zákulisí Tří bot
Jakub Hulák: Valící se živel


DĚTSKÁ SCÉNA 35

(září 2011)

Iva Hercíková – Alena Palarčíková: Pět holek na krku
Alena Palarčíková: Pět holek na krku aneb Metodická poznámka
Iva Hercíková – Hana Nemravová: Pět holek na krku
Hana Nemravová: Pět holek na krku v Uherském Hradišti
Iva Hercíková – Věra Pánková: Pět holek na krku
Jaroslav Provazník: Na okraj dramatické úpravy Pěti holek na krku Věry Pánkové
Iva Hercíková: Bylo to všechno ale velice složité


DĚTSKÁ SCÉNA 34

(únor 2011)

Runer Jonsson – Radim Svoboda: Viking Vike
Runer Jonsson: Past
Runer Jonsson: Hezoun Zlatovlas a noční čepice
Zdena Josková: Poznámka dramaturga


DĚTSKÁ SCÉNA 33

(listopad 2010)

Božena Němcová – Milada Mašatová: Bajaja
Alena Urbanová: Dramaturgická poznámka
Karel Jaromír Erben – Milada Mašatová: Jak se hledají princezny
Alena Urbanová: Dramaturgická poznámka
Pavol Dobšinský – Stanislava Gábrišová – Emil Šuba: Tři dračí pera aneb Hledání zla a dobra
Hana Budínská – Jaroslav Provazník: Dramaturgická a metodická poznámka
Josef Brůček: O hadu a Šivarovi
O hadovi a Šivarovi
Jan Císař: Dramaturgická poznámka


DĚTSKÁ SCÉNA 32

(září 2010)

Dana Svozilová a Silva Macková: Je to jenom hra
Silva Macková: Jak vznikala inscenace Je to jenom hra
Petr a Stanislava Weigovi: „Je to jenom hra! Copak nerozumíš legraci?!“
Vladimir Karpovič Železnikov: Hastroš. Jedenáctá kapitola
Jaroslav Provazník: Ohlédnutí do historie dětského divadla, ale také inspirace pro současnost


DĚTSKÁ SCÉNA 31

(leden 2010)

Karel Jaromír Erben – Jana Machalíková: Hrnečku, dost!
Jana Machalíková: Jak se rodil Hrneček
Alexandr Sergejevič Puškin – Jana Machalíková: Pohádka o rybáři a rybce
Jana Machalíková: Jak se rodila Rybka
Hans Christian Andersen – Jana Machalíková: Sviňáček
Jana Machalíková: Jak se rodil Sviňáček
Shel Silverstein – Jana Machalíková: O nás
Jana Machalíková: Jak se rodilo O nás
Z veršů Shela Silversteina v překladech Zuzany Śťastné, Lukáše Nováka a Stanislava Rubáše
Shel Silverstein
Jana Machalíková: Jak vznikala představení aneb Poznámka na závěr


DĚTSKÁ SCÉNA 30

(listopad 2009)

Richmal Cromptonová – František Oplatek: Májový král
Richmal Cromptonová: Májový král
František Oplatek: Jirka – archetypální rošťák
Richmal Cromptonová – Marie Husinecká: Psanci
Richmal Cromptonová: Únos
Jaroslav Provazník: Dva přístupy k anglické klasické humoristické povídce s klukovským hrdinou


DĚTSKÁ SCÉNA 29

(září 2009)

Gyula Urbán – Jiří Vyšohlíd – Jan Popela – Ivanka Bílková – Pavel Černík: Štěně, nebo špenát?
Jaroslav Provazník: Poznámka nejen dramaturgická


DĚTSKÁ SCÉNA 28

(únor 2009)

Ivo Štuka – Ilona Borská – Jindra Delongová: Svět se točí dokolečka
James Krüss – Jindra Delongová: Povídky z Humří boudy
Marta Šrámková – Oldřich Sirováka – Jindra Delongová: Brněnské pověsti
O panu Šemberovi
O kamenné panně na Orlí
Darina Heráková: Pohled do zákulisí souboru PIRKO prostřednictvím tří inscenací z tří různých období


DĚTSKÁ SCÉNA 27

(listopad 2008)

C. D. Payne – Irina Ulrychová: HOLUBI, s. r. o.
Poznámka redakce


DĚTSKÁ SCÉNA 26

(září 2008)

Daniela Fischerová – Alena Palarčíková: Aha!
Alena Palarčíková: Poznámka dramatizátorky a režisérky


DĚTSKÁ SCÉNA 25

(únor 2008)

Michal Černík – Jiří Oudes: Ze života oblázků
Jiří Oudes: Poznámky k montáži veršů Michala Černíka Ze života oblázků
Tomáš Janovic – Jiří Oudes: Dřevěný táta
Jiří Oudes: Poznámky k montáži veršů Tomáše Janovice Dřevěný táta
Elena Čepčeková – Jiří Oudes: Velký král a malá myš
Hana Budínská – Jaroslav Provazník: Metodická a dramaturgická poznámka
Zdeněk K. Slabý – Jiří Oudes: O sedmi trpaslících a ještě jednom navíc
Zdeněk K. Slabý: O sedmi trpaslících a ještě o jednom navíc. Pátá pohádka bez konce
Eva Ichová: Dramaturgické podněty Jiřího Oudese pro dětské loutkové divadlo
Poznámka redakce


DĚTSKÁ SCÉNA 24

(listopad 2007)

Jan Werich – Zuzana Jirsová: Tři sestry a jeden prsten podle Jana Wericha
Zuzana Jirsová: Metodická poznámka
Zuzana Jirsová: Kryštof a Jonáš
Zuzana Jirsová: Cesta ke Kryštofovi a Jonášovi
Marc Alexander: Hrob ve sklepě


DĚTSKÁ SCÉNA 23

(září 2007)

Karel Poláček – Ema Zámečníková: ...Napadlo hodně sněhu
Karel Poláček: Napadlo hodně sněhu
Karel Poláček – Lenka Jaborská: Jak jsme se koupali
Karel Poláček: My, kteří spolu mluvíme
Karel Poláček – Irena Konývková: Bylo nás pět
Karel Poláček: Když jsem přišel domů
Jaroslav Provazník: Třikrát Karel Poláček


DĚTSKÁ SCÉNA 22

(únor 2007)

Václava Makovcová – Jana Barnová – Pavel Šrut: Veliký Tůdle
Václava Makovcová – Jana Barnová – Pavel Šrut: Tu To máš!
Pavel Šrut: Myška Kyška a myška Hryžka
Pavel Šrut: O ovcích na mostě
Pavel Šrut: Kočičí král
Václava Makovcová – Jana Barnová: A jak my na to? Jednoduše. Jako všichni!


DĚTSKÁ SCÉNA 21

(listopad 2006)

Josef Mlejnek: Vandr do světa
Jaroslav Provazník: O jedné staré hře na ještě starší motivy, která nezestárla


DĚTSKÁ SCÉNA 20

(září 2006)

Pavel Šrut – Irina Ulrychová: Kuchař Sam a mořské panny
Pavel Šrut: Mořská panna a kuchař Sam
Brian Jacques – Irina Ulrychová: Allie/Alma
Irina Ulrychová: Poznámky na závěr


DĚTSKÁ SCÉNA 19

(únor 2006)

Ivana Sobková – Zlata Černá – Miroslav Novák: Kočičí palác
Zlata Černá – Miroslav Novák: Kočičí palác
Vzpomínka na Jukiko 1987
Karel Čapek – Pavel Kohout – Ivana Sobková: Válka s mloky
Ivana Sobková: Dramaturgická a metodická poznámka vedoucí souboru


DĚTSKÁ SCÉNA 18

(listopad 2005)

Marie Kavková – Jana Štrbová: Jak kvůli vajíčku šel kohout na zámek
Marie Kavková: Jak kvůli vajíčku šel kohout na zámek
Ladislav Mikeš Pařízek – Jana Štrbová: Mausa musaka
Ladislav Mikeš Pařízek: Mrtvá pýcha
Jaroslav Tafel – Jana Štrbová: O líné a lakomém
Jaroslav Tafel: O líné dívce a lakomém kupci
Jana Štrbová: Poznámka dramatizátorky a vedoucí souboru


DĚTSKÁ SCÉNA 17

(září 2005)

Josef Brukner – Hana Budínská: Jak se mají hlemýždi
Hana Budínská: Metodická poznámka vedoucí souboru
Ljuba Štíplová – Hana Budínská: Povídám, povídám neplechy
Hana Budínská: Metodická poznámka vedoucí souboru
Hana Budínská: Krabička
Hana Budínská: Něco o krabičce
Poznámka redakce


DĚTSKÁ SCÉNA 16

(únor 2005)

Samuil Maršak – Jaroslav Dejl: Zavazadlo
Jaroslav Dejl a Marie Nejedlá: Heslo "Nezval"
O věrném milování Aucassina a Nicoletty
Jiří Rambousek: Aucassin a Nicoletta


DĚTSKÁ SCÉNA 15

(listopad 2004)

Ray Bradbury – Hana Nemravová: Cecy
Hana Nemravová: Cesta k dramatizaci povídky Raye Bradburyho a k její inscenaci
Ray Bradbury: Čarodějné jaro


DĚTSKÁ SCÉNA 14

(září 2004)

Josef Mlejnek: Létající třída
Erich Kästner – Miroslav Slavík: Emile, Emile…

Jaroslav Provazník: Erich Kästner na dětském jevišti


DĚTSKÁ SCÉNA 13

(únor 2004)

Brian Jacques – Ivana Sobková: Justýna a upíři
Ivana Sobková: Cesta k inscenaci Justýna a upíři
Brian Jacques: Jamie a upíři


DĚTSKÁ SCÉNA 12

(listopad 2003)

Jiřina Lhotská – Michal Černík: Grotesky
Jiřina Lhotská – Jan Werich: Královna Koloběžka
Jan Werich: Královna Koloběžka První


DĚTSKÁ SCÉNA 11

(září 2003)

Ema Zámečníková – Josef Štefan Kubín: Čertova nevěsta
Josef Štefan Kubín: Čertova nevěsta
Ema Zámečníková – František Ladislav Čelakovský: Opuštěná
Ema Zámečníková – Mark Twain: Středověký milostný příběh v deseti obrazech


DĚTSKÁ SCÉNA 10

(únor 2003)

Věra Pánková – Josef Václav Sládek – Vítězslav Hálek: Na jaře
Věra Pánková – Jan Vladislav: O třescích a plescích
Jan Vladislav: O třescích a plescích
Věra Pánková – Elena Chmelová: Hra na Robina Hooda
Magda Strejčková: Několik poznámek ke Hře na Robina Hooda


DĚTSKÁ SCÉNA 9

(listopad 2002)

Krista a Jiří Bláhovi – Zdeněk Adla – Jiří Černý – Jiří Kalousek: Obrázky z českých pověstí
Krista a Jiří Bláhovi – Václav Čtvrtek: Kočičiny
Krista a Jiří Bláhovi – Jacob a Wilhelm Grimmové – Jan Werich: O rybáři a jeho ženě


DĚTSKÁ SCÉNA 8

(září 2002)

Jana Vobrubová – Nataša Tanská: Všichni kocouři neškrábou
Nataša Tanská: Puf a Muf
Jana Vobrubová – Joel Chandler Harris: Ať žije kmotr Králík
Jana Vobrubová – Leonardo da Vinci: Nápady
Jaroslav Provazník: Několik dramaturgických a metodických poznámek


DĚTSKÁ SCÉNA 7

(březen 2002)

Olga Strnadová: Na tom našem dvoře
Olga Strnadová – Jiří Kahoun: Sluníčko a dva kamarádi
Jiří Kahoun: Sluníčko a dva kamarádi
Olga Strnadová – Pavel Šrut: Tři medvědi a babka Chňapka
Pavel Šrut: Tři medvědi a babka Chňapka
Olga Strnadová – Pavel Šrut: Tři malá prasátka
Pavel Šrut: Tři malá prasátka
Olga Strnadová: Poznámka dramatizátorky a režisérky v jedné osobě


DĚTSKÁ SCÉNA 6

(listopad 2001)

Josef Kovalčuk – Irena Konývková: Ondráš a Juráš
František Lazecký: Když Ondráš chodil k muzikám
Irena Konývková – Claudie Tischerová: Blíží se, blíží vánoční čas…


DĚTSKÁ SCÉNA 5

(září 2001)

Mirek Slavík – Hana Doskočilová: Narcis a víla Echó
Hana Doskočilová: Narcis a víla Echó
Vojtěch Zamarovský: Echó
Mirek Slavík – Kusujama Masao: O stařečkovi, který dával rozkvést stromům
Kusujama Masao: O dědečkovi, který dával rozkvést stromům
Mirek Slavík – Jan Werich: Fimfárum
Jan Werich: Fimfárum


DĚTSKÁ SCÉNA 4

(březen 2001)

Dana Svozilová – Ludvík Aškenazy: Na jednom stromě
Ludvík Aškenazy: Na jednom stromě
Dana Svozilová: Cesta k inscenaci. Metodické poznámky dramaturga, režiséra a vedoucího v jedné osobě


DĚTSKÁ SCÉNA 3

(listopad 2000)

Šárka Štembergová – Ilja Hurník: Divné jméno
Ilja Hurník: Divné jméno
Šárka Štembergová – Karel Čapek: O princezně solimánské
Jaroslav Provazník: Dramaturgické úvahy nad dvěma scénáři Šárky Štembergové-Kratochvílové


DĚTSKÁ SCÉNA 2

(září 2000)

Hana Budínská – Daniela Fischerová: Duhové pohádky
Daniela Fischerová: Žlutá pohádka – Jak se Slunko nudilo
Daniela Fischerová: Červená pohádka – Jak Slunko na všechno přišlo
Alena Urbanová: Dramaturgovy úvahy nad dramatizací Duhových pohádek


DĚTSKÁ SCÉNA 1

(duben 2000)

Milada Mašatová – Olga Hejná – Eva Oplištilová: Jak jsme spravovali bačkůrky
Olga Hejná: Jak jsem spravoval bačkůrky
Zdena Josková: Komentář k dramatizaci pohádky Olgy Hejné Jak jsme spravovali bačkůrky
Milada Mašatová: Stojí hruška
Zdena Josková: Dramaturgický komentář ke hře Stojí hruška a k její inscenaci z roku 1985