aktuality

dramatická výchova

Sdružení pro tvořivou dramatiku
vysokoškolské studium
instituce
vzdělávání
přehlídky a dílny
periodika
literatura
osnovy a programy
historie
fórum
odkazy

vyhledávání na drama.cz:

Loading

OBCHOD

International Drama/Theatre and Education Association

DENÍK DĚTSKÉ SCÉNY

web o změnách ve vzdělávání

WebArchiv - archiv českého webu

 

 

 

redakce textů

Jaroslav Provazník

Jakub Hulák

 

tvorba a správa stránek
Jakub Hulák

webmasterdrama.cz

 

technické zpracování
Tom Lebr

abusedrama.cz

 

 

© 2003–2021

Sdružení pro tvořivou dramatiku, z. s.

 

AKTUALITY

 

Český Rozhlas, Dismanův rozhlasový dětský soubor (DRDS), vypisuje výběrové řízení na pozici „umělecký vedoucí“

INFORMACE (docx)

 

jako lektorka na Dětské scéně 2019

SMUTEČNÍ OZNÁMENÍ

ROZHOVOR S JANOU FRANKOVOU V ČASOPISE KOMENSKÝ

JANA DOLEŽALOVÁ FRANKOVÁ     * 21. května 1967     † 18. června 2021

18. června 2021 zasáhla českou dramatickou výchovu těžko uvěřitelná zpráva. Ve věku 54 let náhle zemřela herečka a pedagožka Jana Franková.

Jana Franková vystudovala činoherní herectví na Divadelní fakultě AMU v Praze, absolvovala v roce 1989. Po hostování v Městských divadlech pražských a Divadle v Řeznické působila v letech 1989–1990 v Realistickém divadle Praha, v letech 1990–1994 v obnoveném Divadle za branou II Otomara Krejči.

Později hrála a režírovala v Divadle Dagmar Karlovy Vary a jako režisérka pracovala také s amatérským Nezávislým podšafranickým divadlem. Od začátku 90. let až dosud spolupracovala jako herečka a autorka scénářů s Českým rozhlasem.

Vyučovala dramatickou výchovu na ZŠ a SŠ waldorfské v Praze a literárně-dramatický obor na ZUŠ Dunická v Praze 4. Působila také na Vysoké škole obchodní. Jako externí pedagog učila herectví na katedře výchovné dramatiky DAMU.

V roce 2015 převzala vedení Dismanova rozhlasového dětského souboru – jako jeho čtvrtá vedoucí od jeho vzniku v r. 1935.
Už v době, kdy působila na ZŠ a na ZUŠ, byli nepřehlédnutelní její recitátoři – někteří z nich se opakovaně „probojovali“ do krajského kola a na celostátní přehlídku dětských recitátorů v rámci festivalu Dětská scéna. S Dismanovým souborem těchto úspěchů jen přibylo, celý soubor navíc dvakrát úspěšně vystoupil na Dětské scéně s divadelními montážemi …a bolelo nebe (v r. 2017) a Do velké krajiny Dudédu (v r. 2018).

Jana Franková byla také častou členkou lektorského sboru celostátní přehlídky dětských recitátorů, lektorkou diskusí o recitátorech a v letech 2013 a 2019 také lektorkou úspěšných seminářů pro pedagogy a studenty zaměřených na mluvené slovo a recitaci.

Vystoupení obou recitátorek, s nimiž Jana Franková přijela na letošní Dětskou scénu, patřila tradičně k nejzdařilejším z celé přehlídky. Janě se na přehlídce líbilo a svůj pobyt ve Svitavách si o jeden den prodloužila – netušila, že byla tajně v záloze pro případ, kdyby některý z lektorů nakonec nemohl přijet. Když se v sobotu 12. června loučila, vůbec nikoho by nenapadlo, že se s ní vidí naposledy.

 

NAHLÍŽENÍ 2021

31. celostátní dílna středoškolské

dramatiky a mladého divadla

Bechyně 21.24. října

INFORMACE A PŘIHLÁŠKA

 

DRAMATICKÁ VÝCHOVA VE ŠKOLE 2021

25. celostátní dílna dramatické výchovy

16.–22. září 2021, Jičín

 

INFORMACE A PŘIHLÁŠKA