aktuality

dramatická výchova

Sdružení pro tvořivou dramatiku
vysokoškolské studium
instituce
vzdělávání
přehlídky a dílny
periodika
literatura
osnovy a programy
historie
fórum
odkazy

vyhledávání na drama.cz:

Loading

OBCHOD

International Drama/Theatre and Education Association

DENÍK DĚTSKÉ SCÉNY

web o změnách ve vzdělávání

WebArchiv - archiv českého webu

 

 

 

redakce textů

Jaroslav Provazník

Jakub Hulák

 

tvorba a správa stránek
Jakub Hulák

webmasterdrama.cz

 

technické zpracování
Tom Lebr

abusedrama.cz

 

 

© 2003–2018

Sdružení pro tvořivou dramatiku, z. s.

 

AKTUALITY

 

Základy dramatické výchovy

čtyřsemestrální kurz celoživotního vzdělávání 2019–2010

Garant programu: Radek Marušák

Pořadatel: katedra výchovné dramatiky DAMU

BLIŽŠÍ NFORMACE (doc)

 

 

FRANTIŠEK ZBORNÍK    * 27. prosince 1950      † 12. října 2018

Ve věku nedožitých 68 let zemřel po dlouhé nemoci František Zborník, autor, režisér a herec, legendární postava českého amatérského divadla. Byli to i členové Sdružení pro tvořivou dramatiku, kteří začátkem roku 2014 pomáhali shromáždit částku, která Františkovi umožnila absolvovat finančně nákladnou léčbu v pražském Protonovém centru. Léčba byla podle všeho účinná, zákeřná nemoc se ale bohužel po čase vrátila v podobě metastáz.

František Zborník proslul zejména v 70. a 80. letech jako vůdčí osobnost  Šupiny Vodňany, jednoho z nejzajímavějších divadelních souborů té doby. Byl vyhledávaným lektorem divadelních seminářů a kurzů a porotcem celé řady divadelních přehlídek, jako dramaturg, autor a režisér spolupracoval s celou řadou souborů včetně profesionálních scén. Opakovaně byl členem i předsedou lektorského sboru celostátní přehlídky dětského divadla Dětská scéna i jejích krajských postupových kol. V rámci Dětské scény nebo celoročních cyklů Základy dětského divadla vedl dramaturgicko-režijní semináře.

Na začátku 90. let se František Zborník angažoval v diskusích o zavádění dramatické výchovy do vysokoškolského studia. V té době, během svého působení na PdF Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, organizoval také kurzy dramatické výchovy pro jihočeské učitele.

V 90. letech působil jako starosta Vodňan, v letech 2001–2008 byl ředitelem Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu, následně pak ředitelem odboru umění a knihoven Ministerstva kultury.

foto Ivo Mičkal (Dětská scéna 2017)